Czym jest wyzwanie „Klub 52”?

.

Klub 52 – Polski odpowiednik „The Ninety-Two Club”

Z początku sam uważałem to tylko za mrzonkę. Jednak od dłuższego czasu pomysł ten na tyle silnie siedzi mi w głowie, że postanowiłem przelać myśli na papier. Mowa tu o chęci zrobienia czegoś na wzór groundhopperskiego wyzwania „The 92 club” i przeniesienia go na polskie realia

 

No dobra, super, fajnie, ale o co chodzi? The Ninety-Two Club w gronie stadionowych turystów uchodzi za najpopularniejsze wyzwanie w Anglii. W wielkim skrócie polega ono na odwiedzeniu meczów na wszystkich 92 stadionach zamieszczonych na liście i opisywaniu swoich wrażeń z tych wypraw. Niby nic trudnego, jednak ustalono kilka zasad, które dana osoba musi spełnić, by móc odhaczyć obiekt danej drużyny. Oto najważniejsze z nich:

 1. Wszystkie odhaczone stadiony muszą być terenem meczy (włączając sparingi, mecze międzynarodowe, mecze rezerw i piłki nożnej kobiet) klubów zrzeszonych w Związku Piłki Nożnej danego kraju w których gra trwa przynajmniej 90 minut, rozpoczyna się z liczbą grających 11 na 11 i z biletem niezbędnym do wejścia na stadion (nawet jeśli nie płaciłeś/łaś za bilet)
 2. Wycieczki i zwiedzanie stadionów się nie liczą.
 3. Tylko wizyty na obecnych stadionach się liczą (czyli np. Arsenal – mecz na the Emirates a nie na Highbury)
 4. Aby ukończyć pełne „92” musisz odwiedzić stadiony wszystkich drużyn, które znajdują się obecnie w strukturze ligowej (tzn. kluby grające na szczeblu ogólnokrajowym).
 5. Musisz obejrzeć cały mecz (nawet jeśli doszło do dogrywki lub karnych).
 6. Jeśli dana drużyna w czasie, w którym wykonujesz wyzwanie przeniosła się na nowy stadion, musisz skreślić ją z listy do czasu odwiedzin na nowym obiekcie.
 7. Jeśli uczestniczyłeś w meczu nie-ligowym, w wyniku którego gospodarze w zostali promowani  do League 2, to wizyta ta nie zalicza się do Twojej listy 92.
 8. Wierzymy w uczciwość. Jeśli faktycznie nie byłeś na jakimś meczu, który opisałeś albo złamałeś którąś z opisanych tutaj zasad to okłamujesz tylko sam siebie (no może odrobinę też nas).
 9. Jeśli byłeś na danym stadionie (wchodzącym w skład 92 zaliczających się do wyzwania) więcej niż raz masz wybór. Możesz opisać nam swoją pierwszą, najlepszą lub najgorszą wizytę, tę, która najbardziej zapadła Ci w pamięć bądź wszystkie powyższe.

 0,,10265-10519120,00.jpg

Do tego dochodzą takie rzeczy jak kryteria i uczciwość w ocenie danej wyprawy:

 1. Staraj się być tak szczery, jak to możliwe. Nie wywyższaj nadmiernie własnego klubu i nie oczerniaj rywali
 2. Jeśli nie wiesz jak coś ocenić (może nie jesteś tak wielkim fanem piwa i ciast/zakąsek jak my) to pozostaw nieocenione.
 3. Miejscówka – rozważ łatwość dostępu, okolice, nastawienie miejscowych i dostęp do lokalnych udogodnień: toalet, punktów spożywczych itp.
 4. Wartość za cenę – uwzględniając koszt Twojego biletu, jedzenia, picia, program i zakupy ze sklepiku klubowego. Zasadniczo koszt dnia minus koszt dojazdu.
 5. Atmosfera – mimo iż jest to częściowo zależne od samej gry, powinieneś bazować swoją ocenę na poziomie zaangażowania kibiców, uwzględniając akustykę samego stadionu.
 6. Ocena piwa/napojów alkoholowych – w epoce masowego sponsoringu Twój wybór może być nieco ograniczony. Rozważ dostępność i cenę piw oraz innych napojów alkoholowych na stadionie i w jego okolicach.
 7. Ocena Football Pie – tradycyjna (brytyjska) meczowa przekąska. Oceniamy jakość nadzienia, smak sosu i ciasta.
 8. Program – rozważ koszt oraz jakość zawartości, rozkład i statystyki.
 9. Twoja opinia – dokonaj jasnej recenzji stadionu i podziel się swoimi doświadczeniami z dnia, uwzględniając przydatne informacje i porady dla innych osób chcących wziąć udział w tym wyzwaniu. Staraj się, by recenzja była jasna i zrozumiała (na tyle, na ile to możliwe). Rasizm, homofobia i inne nadużycia oczywiście nie będą tolerowane.
 10. Jeśli wykonujesz wyzwanie 92 to chcemy poznać Twoją opinię (i być może, do zobaczenia na stadionie).

 Podobną próbę, o której mowa we wstępie, podjął swego czasu Rossi prowadzący blog Groundhoppingpolska.

„Klub 52 to stworzone na moje własne potrzeby zestawienie, inspirowane znanym angielskim odpowiednikiem funkcjonującym pod nazwą The 92 Club. Podobnie jak w przypadku swojego wyspiarskiego odpowiednika, ‚polski Klub 92’ stanowi zestawienie wszystkich ekip piłkarskich rywalizujących na szczeblu centralnym.”

Oczywiście nie wiem też czy Rossi stosował się do zasad z „92”, czy była to tylko luźna inspiracja do odwiedzania klubów. Wiem za to, że sam chcę zaczerpnąć od wyspiarzy tyle, ile się da – oczywiście w granicach własnych możliwości i zdrowego rozsądku. W końcu to ma być wyzwanie 😉 Istnieje tylko jeden poważniejszy mankament. O ile takie brytyjskie football pie zamienimy np. na naszą popularną giętą kiełbasę, to już faktyczna ilość drużyn wchodząca w skład wyzwania może stanowić większy problem. Anglicy mają nieco łatwiej. Z tego co wiem, nie tyle chodzi tam o sam szczebel centralny (bo V liga angielska też taką jest), lecz o fakt, że 92 drużyny są zarejestrowane jako kluby profesjonalne. Jeśli się mylę to proszę, poprawcie mnie.

W Polsce czegoś takiego nie ma i II liga jest ostatnią, jeśli chodzi o rozgrywki ogólnopolskie. Tym sposobem, co sezon trzeba by było skreślać z listy spadkowiczów i na ich miejsce wpisać tych, którzy awansowali z III ligi. Gdyby iść dalej tym tropem to na dobrą sprawę sprawiłoby to, że nie będziemy w stanie ukończyć wyzwania. Dlatego dla własnej potrzeby postanowiłem, że sezon, w którym uda mi się odwiedzić ostatnie z obecnych 52 klubów grających w Ekstraklasie, I i II lidze będzie tym, w którym uznam wyzwanie za ukończone. Jakby nie patrzeć, będzie to zadanie dość czasochłonne, ale o to właśnie w tym chodzi.

barth-001.jpg

Gdyby ktoś był zainteresowany to poniżej zamieszczam listę rzeczy, którymi sam będę się kierował przy relacjach z wyzwania „klub 52”. Nie bądźcie zdziwieni, że znaczna część z tych punktów będzie jota w jotę wzięta z „92”:

Zasady Klubu 52

 1. Odwiedzany stadion, by był zaliczony, musi w danym momencie być areną rozgrywek klubu należącego do Ekstraklasy, I bądź II ligi.
 2. Aby móc zaliczyć dany obiekt należy odwiedzić go podczas meczu, w którym gra trwa przynajmniej 90 minut, rozpoczyna się z liczbą grających 11 na 11 i z biletem niezbędnym do wejścia na stadion (nawet jeśli nie płaciłeś/łaś za bilet). W grę wchodzą wyłącznie mecze ligowe, pucharowe, międzynarodowe bądź sparingi, na które prowadzona jest dystrybucja biletów.
 3. Musisz obejrzeć cały mecz (nawet jeśli doszło do dogrywki lub karnych). Walkowery bądź niedokończone spotkania nie liczą się.
 4. Jeśli dana drużyna w czasie, w którym wykonujesz wyzwanie, przeniosła się na nowy stadion, musisz skreślić ją z listy do czasu odwiedzin na nowym obiekcie.
 5. Jeśli któraś z odwiedzonych drużyn spadła do III ligi bądź niżej (rozwiązanie klubu itp.), musisz skreślić ją z listy.
 6. Jeśli byłeś w przeszłości na meczu drużyny, która obecnie jest przynajmniej w II lidze, jednak był to mecz rozgrywek poniżej tego poziomu ligowego, to ta wizyta się nie liczy się do zadania.
 7. Bądź uczciwy. Jeśli faktycznie nie byłeś na jakimś meczu, który opisałeś albo złamałeś którąś z opisanych tutaj zasad to okłamujesz tylko sam siebie.
 8. Jeśli byłeś na danym stadionie (wchodzącym w skład 52 zaliczających się do wyzwania) więcej niż raz, masz wybór. Możesz opisać swoją pierwszą, najlepszą lub najgorszą wizytę, tę która najbardziej zapadła Ci w pamięć bądź wszystkie powyższe.

Co powinna zawierać relacja:

 1. Staraj się być tak szczery, jak to możliwe. Nie wywyższaj nadmiernie własnego klubu i nie oczerniaj rywali
 2. Podziel się swoją opinią z meczu, uwzględniając przydatne informacje i porady dla innych osób chcących odwiedzić dany obiekt. Oceń widoczność ze swojego miejsca oraz cenę biletu względem całokształtu wizyty.
 3. Oceń atmosferę panującą na stadionie biorąc pod uwagę akustykę, doping miejscowych i sam stadion jako obiekt.
  Dokonaj opisu rzeczy serwowanych w punkcie gastronomicznym (jeśli taki jest) i oceń zamówione danie/przekąskę.
 4. Jeśli nie wiesz jak coś ocenić (może nie jesteś tak wielkim fanem piwa i ciast/zakąsek) to pozostaw nieocenione. Nic na siłę.
 5. Staraj się, by recenzja była jasna i zrozumiała (na tyle, na ile to możliwe). Rasizm, homofobia i inne nadużycia oczywiście nie będą tolerowane.

Oczywiście, można się zastanawiać dlaczego nie ma nic na temat programów meczowych, piwa czy sklepików klubowych. Na mecze w większości przypadków jeżdżę samochodem, więc alkohol z góry odpada. Co do programów meczowych to zrezygnowałem z ich oceniania, gdyż najzwyczajniej w świecie nigdy specjalnie mnie nie interesowały. Wolę te pieniądze wrzucić ultrasom do puszki. Będą za to wzmianki o sklepikach klubowych, jeśli odwiedzany przeze mnie klub taki sklepik posiada. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, że jako start wyzwania przyjmuję datę 19.07.2016. Mimo że odwiedziłem wcześniej kilka stadionów wchodzących w skład trzech najwyższych szczebli ligowych w Polsce, wolę zacząć od początku. Zapytacie dlaczego? Głównie przez fakt, że z części z nich nie mam zapisków. Niby jest to wyzwanie, które sam sobie wyznaczyłem, z zasadami układanymi przeze mnie, jednak chcę być uczciwy. I to chyba by było na tyle. Jedynie pozostaje mi prosić Was o życzcie mi powodzenia i wytrwałości w tym przedsięwzięciu. Kto wie, może natchnie ono kogoś do podobnej próby?

Benio

PS. Przy okazji tego tekstu chciałbym serdecznie podziękować Neko i Kropci. Pierwsza pomogła mi z tłumaczeniem zasad 92 club. Druga odwaliła kawał dobrej roboty przy korekcie, z resztą robi to przy okazji każdego tekstu publikowanego na blogu. Jeszcze raz wielkie dzięki.

źródła fotek:
google.com, blog.betfect.com, footballtravelswithross.wordpress.com, michalpol.blog.pl

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czym jest wyzwanie „Klub 52”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s